Pagine

Alban Meha dhe Bekim Bala super golat shqiptarë në Europë

Alban Meha dhe Bekim Bala super golat shqiptarë në EuropëMesfushori i Kombëtares Shqiptare, Alban Meha vazhdon të shkëlqej. Futbollisti me origjinë nga Kosova ka arritur të shënoj një gol të bukur në fitoren në shtëpi që ekipi i tij Paderborn nda Sent Paulit me rezultatin 3-0.

Meha edhe gjatë pjesës së parë provoi në disa raste të ngacmonte portën e Sent Paulit po u ndal nga portieri mik. Në minutën e 58-të pas një aksioni të vendasve , ai merr një pasim nga një shok i skuadrës dhe me topin në lëvizje lëshon një siluetë në cepin e portës. Distanca ishte 23 metra por dallimi nga golat e tjerë spektakolar që ka shënuar gjatë këtij sezoni ishte se nuk ishte nga goditja e dënimit.

Ky është goli i dhjetë në kampionat për Mehën që është një ndër futbollistët më të mirë gjatë këtij sezoni të Bundesligës 2, ndërkohë që skuadra e tij Paderborni është në vendin e tretë, vetëm dy më pak se Grojther Fyrthi I Mavrajt që renditet në vendin e dytë.

Alban Meha pritet të jetë një pikë shumë e rëndësishme për kombëtaren tonë në eleminatoret e Europianit të vitit 2016-të. De Biazi tashmë duhet të mendoj vetëm për pozicion që duhet ti lërë në fushë pasi për golt spektakolar dhe për asist mendon vet Meha.

Bekim Bala i ka dhënë kualifikimin skuadrës se tij, Jagiellonia në Kupën e Polonisë në futboll. Kjo pasi futbollisti shkodran ka shënuar eurogol nga 30 metra në barazimin 1-1 në transfertën e Lechia Gdansk.

Ndeshja e parë në shtëpi kishte përfunduar me rezultat 2-1 për ekipin e shqiptarit. Kështu skuadra e shqiptarit kalon në gjysmëfinale të Kupës, ndërsa me këtë gol Bala ngjitet në kuotën e 8 golave.